När det otänkbara händer – Så säkrar du beredskap i dina upphandlingar

Nätverksträff torsdagen den 26 mars 2026

Program

När det otänkbara händer – Så säkrar du beredskap i dina upphandlingar
Denna nätverksträff riktar sig till offentliga upphandlare som vill stärka beredskap och cybersäkerhet i sina upphandlingar.

Vi går igenom Cybersäkerhetslagen (NIS2), som träder ikraft i januari 2026, och de senaste riktlinjerna från Myndigheten för civilt försvar, och visar hur dessa kan omsättas till praktiska upphandlingskrav och beredskapsavtal med leverantörer.

Genom konkreta exempel och diskussioner får du verktyg för att identifiera risker, hantera incidenter och säkra samhällsviktiga funktioner även vid oväntade händelser. Fokus ligger på att kombinera juridiska förutsättningar med praktisk beredskap, så att upphandlingarna inte bara följer regelverket utan också stärker den totala motståndskraften för din organisation.

Cyberattacker, kriser och samhällsstörningar är inte längre teoretiska risker – de händer här och nu. Hur säkerställer vi att våra upphandlingar står emot när det otänkbara inträffar?

Vi diskuterar bland annat:
• Vilka säkerhetskrav och kontraktsvillkor som krävs enligt Cybersäkerhetslagen
• Hur du bedömer leverantörers cybersäkerhetskapacitet
• Samverkan med myndigheter för förstärkt krisberedskap

Erik Olsson och Christian Hybbinette är advokater och delägare på advokatfirman Kahn Pedersen där de arbetar med upphandlad och avtalsreglerad beredskap.

Dagordning

11.00 Registrering
11.30-12:30 Lunch och mingel
12.30-14:00 Del 1
14:00-14:30 Fika och nätverkande
14.30-15:30 Del 2 
15.30 Avslutning

Adress

Klara Konferens & Happynings
Adress: Klarabergsviadukten 90
Lokal: Vikström

Talare 

Erik Olsson

Advokat och delägare 

 

Christian Hybbinette

Advokater och delägare